Kliknij, a przejdziesz na angielską werskję witryny   Kliknij, a przejdziesz na niemiecką werskję witryny   Kliknij, a przejdziesz na francuską wersję witryny   Kliknij, a przejdziesz na rosyjską werskję witryny   Kliknij, a przejdziesz na BIP

dodaj do ulubionych   ustaw tę strone jako startowš   napisz do nas!   

 Gimnazjum   |  forum   |  absolwenci   |  historia   |  kadra   |  sukcesy   |  chór szkolny   |  nasze miasto  

  Aktualności
  Wydarzenia 2011/2012
  Wydarzenia 2010/2011
  Patron I LO
  Statut ZSO nr 1
  WSO
  Kalendarz szkolny
  Spotkania z rodzicami
  Plan lekcji
  Serwis nauczycielski
  Ad Operam!
  Pomoc stypendialna
  Dla kandydatów
  Matura 2012
  Sport w I LO
  Pausenradio
  Przemoc w szkole
  Samorząd Uczniowski
  interklasa 2007/08
  bezpieczna sieć
  spacerem po szkole
  lekcje multimedialne
  DELF
  ECDL
  DSD C1
  j. ang
  klasy bilingualne
  eTwinning
  sokrates-comenius
  młodzież debatuje
  Agenda 21
  COST 725
  IZOP
  francusko-polska
  niemiecko-polska
  węgiersko-polska
  euroszkoła w Internecie
  europa w szkole
  Europeistyka w I LO
  społeczeństwo informat.
  historia Unii Europejskiej
  instytucje i organy
  symbole
  młodzież w Unii
  Unia a Polska
  eurolinki
  poznaj Hiszpanie
  Ciekawe linki
  Bezpieczny Komputer
  Zrozum Boryska
  Diversity 2003
  ISO
  Wydarzenia 2002/2003
  Wydarzenia 2003/2004
  Wydarzenia 2004/2005
  Wydarzenia 2005/2006
  Wydarzenia 2006/2007
  Wydarzenia 2007/2008
  Wydarzenia 2008/2009
  Wydarzenia 2009/2010
  Zespół redakcyjny
  Panel

Dołącz do polskiej akcji Pajacyk - Zafunduj dziecku obiad!Ważne wydarzenia
2009/2010

Sukces Ani 08 września 2010


Uczennica klasy II E Anna Malcharczyk
zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Niemczech
„Niemcy bez tajemnic”

T. K. Więcej
Serdeczne Gratulacje!!!


Biwak na Jurze 30 czerwca 2010

Biwaki na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej stały się już niepisaną tradycją naszej szkoły. W tym roku taki wyjazd także udało się zorganizować w dniach 16-18 czerwca a pogoda była idealna. Grupa pod opieką pana Damiana Krężlewskiego mogła nie tylko wypoczywać na łonie natury, ale także stawiać swoje pierwsze kroki na naturalnych drogach wspinaczkowych, czy wczołgać się do jaskini. Dodatkową atrakcją były wyjątkowe chwile spędzone przy ognisku, urozmaicone rozmową, wspólną zabawą i oczywiście pieczoną kiełbaską! Pomimo polowych warunków, częstych trudów, wszyscy wrócili pozytywnie naładowani z nowo nawiązanymi znajomościami i z nadzieją że kolejne wyjazdy również tak barwnie wpiszą się w historię naszej szkoły.


D. K.


Konkurs Internetowy PLANETA OCEAN 22 czerwca 2010

Uczennica klasy I BC1 Martyna Harnasz została laureatem
II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Internetowego PLANETA OCEAN
- Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności.

IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie 03 czerwca 2010

31 maja w auli I LO odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie, organizowany przez mgr Krystiana Łyczka (z ramienia I LO) oraz Michała Wosia (jako przedstawiciela Młodzieżowej Rady Miasta). Tematem tegorocznej edycji była relacja między samorządem terytorialnym, a Unią Europejską. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali prezydent miasta, starosta raciborski, rada miasta oraz europoseł do Parlamentu Europejskiego - dr Marek Migalski, który ufundował główną nagrodę - wyjazd do Brukseli dla zwycięzcy.

Do zawodów zgłoszono 23 uczestników, spośród których do części ustnej konkursu zakwalifikowało się 5 osób.


Zwyciężył Michał Świech, drugie miejsce zajął Karol Borkowski, trzecia pozycja przypadła Pawłowi Lenartowiczowi, natomiast czwarte miejsce ex aequo zajęły Joanna Ptak oraz Kinga Hajduga.

Wszystkim gratulujemy!
M. W.
Fotogaleria


Pożegnanie trzecioklasistów I LO 02 czerwca 2010


30 kwietnia 2010 roku pożegnaliśmy trzecioklasistów I LO, którzy formalnie przestali być uczniami szkoły, a zyskali status jej abiturientów.


W auli „Kasprowicza” tego dnia grali (skrzypce, pianino, gitary), śpiewali (m. in. utwory własne, Manaamu, Piwnicy pod Baranami) i recytowali (Kochanowskiego, Mickiewicza, Miłosza, Herberta, Szymborską) ci, którzy skończą szkołę dopiero za rok lub dwa. Nagrodę PRIMUS INTER PARES dla najlepszego ucznia szkoły w swym roczniku odebrał z rąk dyrektora placówki MICHAŁ WOŚ. W imieniu klas III popisowe „do widzenia” - wykonaniem utworu T. Nalepy Kiedy byłem małym chłopcem – wyśpiewali i odegrali OLAF MIGUS i KRZYSIEK HUMENIUK z III mf (z towarzyszeniem pięknej skrzypaczki prof. K. Kwiotek).


Wszyscy byli uczniowie klas III po odebraniu w auli świadectw ukończenia szkoły wylegli w tamto piękne, słoneczne popołudnie na raciborski rynek, zaludnili tarasy kawiarni i sale pizzerii.


Wiosenna sesja maturalna 2010 roku rozpoczęła się 4 maja, a zakończyła dla ponad dwustu zdających w „Kasprowiczu” 30 maja. Wyniki matur będą znane 30 czerwca.

B.J.
fot - Natalia J.


Konkurs recytatorski z języka niemieckiego 27 maja 2010

26 maja odbył się wojewódzki konkurs recytatorski z języka niemieckiego
 • Martyna Skrobek – uczennica Ib zajęła I miejsce
 • Izabela Wiaterek – uczennica Ie zajęła II miejsce

Serdeczne gratulacje!!!
T. K.


Godki i bery roztomajte 17 maja 2010

Powoli zapominana gwara śląska stała się pretekstem do zorganizowania przez Czytelnię Oświatowo – Naukową w Raciborzu powiatowego konkursu „Godki i bery roztomajte”. Konkurs zorganizowany został 10 maja 2010 r., a patronat nad nim objęli: Prezydent Miasta Racibórz, Starosta Powiatu Raciborskiego oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Całemu wydarzeniu towarzyszyła idea kształtowania tożsamości i świadomości lokalnej, popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz pobudzania aktywności twórczej dzieci i młodzieży. Jury oceniało występy głównie pod względem autentyczności gwary oraz interpretacji i doboru tekstu. Komisja konkursowa w składzie Małgorzata Szczygielska i Krystian Okręt przyznała uczennicy klasy I MF1 – Paulinie Komorek I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy!
G. S.


55 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski 14 maja 2010

24 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyły się eliminacje wojewódzkie 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Komisja Artystyczna w składzie:
 • Krystyna Fuczik – kompozytor, muzyk, kierownik muzyczny Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej
 • Mieczysław Niedźwiecki – przedstawiciel Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
 • Robert Dorosławski – teatrolog, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie,
 • Sebastian Thiel – muzyk, aranżer, kompozytor
w kategorii poezji śpiewanej przyznała uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu Justynie Okrent III Nagrodę.
Promocję do finału centralnego OKR gwarantuje I Nagroda. Jednak Komisja postanowiła, że laureaci II i III Nagrody mają możliwość przesłania taśm z rejestracją ich prezentacji na adres Organizatora spotkania finałowego, odbędzie się ono 14 – 18 czerwca 2010 r. we Włocławku.
Bez względu na decyzję Organizatora finałów, sukces Justyny jest bardzo wielki.

Serdeczne gratulacje! G. S.
Fotogaleria
J. O.


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX 11 maja 2010

W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX, który w tym roku szkolnym obchodził swoje dziesięciolecie, wzięło udział 23 uczniów naszej szkoły. Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Wydział Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W regionie katowickim organizatorem Konkursu jest Śląskie Stowarzyszenie Oświatowe „DELTA”.
Miło mi poinformować, że dwie uczennice zdobyły dyplomy za bardzo dobry wynik oraz nagrody II stopnia, są to Dagmara Dorobisz z klasy 2g1 (gimnazjum) oraz Aleksandra Nowak z klasy 1H. Natomiast Aleksandra Tril (kl. 2g2), Maciej Orjan (kl. 2g1) oraz Anna Otlik (kl. 1MF1) otrzymali dyplomy za dobre wyniki.

Gratulacje!
M.W.


Uczniowie 1LO w Warszawie 21 kwietnia 2010

Klasa 3 H1 z wychowawcą Krystianem Łyczkiem oraz część klasy 3 MG udała się do Warszawy w dniach żałoby narodowej. Oddali hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim w Pałacu Prezydenckim, a także wszystkim ofiarom katastrofy z 10 kwietnia, wpisując się do ksiąg kondolencyjnych m.in. Sejmu RP, Senatu RP czy Ministerstwa Obrony Narodowej. Podniosłą atmosferę tych historycznych dni, umacniających poczucie dumy z przynależności do Narodu polskiego z pewnością zapamiętamy na zawsze.

M.W.
Fotogaleria


DSD1 - Gimnazjum Dwujęzyczne 09 kwietnia 2010

16.03.2010 po raz pierwszy w naszej szkole 19 uczniów trzeciej klasy Gimnazjum Dwujęzycznego przystąpiło do części pisemnej egzaminu DSD1 Deutsches Sprachdiplom z języka niemieckiego. Egzamin składał się z trzech części: rozumienia tekstu czytanego, rozumienia ze słuchu oraz wypowiedzi pisemnej.

Natomiast 22 oraz 23 marca odbył się egzamin ustny. Egzamin składał się z prezentacji wybranego tematu oraz rozmowy na różne tematy z zakresu życia codziennego uczniów, ich zainteresowań itp.

autor; E. B-T.


Konkurs „Liczby Pi” 09 kwietnia 2010

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi (30 marca 2010r.) po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się czwarta edycja konkursu „Liczby Pi”.
Dziewięciu zawodników w różnym wieku miało za zadanie wypisanie z pamięci jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego tzw. Ludolfiny. Salę, w której odbywał się konkurs kolejno opuszczali: Emilia Koprowska (SP 15), Natalia Nowak (SP 2), Jan Garbas (SP 15), Paulina Gajdeczka (SP 5), Agnieszka Himel (SP 5), Anna Krzywolak (SP 4), Paulina Bieniek (ZSO nr 1), Paweł Draga (G 1) oraz jako ostatnia Magdalena Siodmok (SP Syrynia).
Jury w składzie: wicedyrektor Bogdan Depta, nauczycielki matematyki: Dorota Pieprzowska i Joanna Karkocha oraz pomysłodawca konkursu Marek Kwiecień po sprawdzeniu ogłosiło uczestnikom i przybyłym rodzicom nowy rekord w pisaniu przybliżenia.
Najlepszy i bezbłędny wynik osiągnęła Magdalena Siodmok (1001 cyfr) poprawiając o prawie 700 zeszłoroczny rekord.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, których sponsorem była Fundacja Ekologiczna Silesia z Katowic, a patronem medialnym Nowiny Raciborskie.

Fotogaleria
J. K.


Konkurs recytatorski 07 kwietnia 2010

Dnia 7 kwietnia 2010 roku odbył się etap finałowy VIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach. Uczennica I LO z klasy II B – Anna Herbut została laureatką I miejsca, pokonując 56 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.
W nagrodę otrzymała wysokiej klasy aparat fotograficzny i tomik poezji Zbigniewa Herberta.

Serdeczne gratulacje!
Więcej o konkursie można przeczytać na stronie: www.zs3zory.aplus.pl
A. S.


Ambitna postawa koszykarzy 31 marca 2010

W czwartek, 25 marca br., w sali ZSEU w Rybniku rozegrano półfinały wojewódzkie LICEALIADY w koszykówce chłopców. Przedstawiciele rejonów: bielskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego walczyli w nich o awans do grona czterech najlepszych zespołów województwa śląskiego.
Po zwycięstwie w zawodach powiatowych, reprezentacja naszej szkoły w meczu o mistrzostwo rejonu, pokonała Zespół Szkół z Czerwionki 100 : 67 i awansowała do turnieju półfinałowego.
W meczu o awans do finału, przegraliśmy z I LO z Rybnika – późniejszym triumfatorem tego turnieju, którego uczniowie są zawodnikami III –ligowego MKKS Rybnik.
Pierwsza kwarta meczu o III miejsce zakończyła się naszą przegraną 20 : 6, ale bardzo ambitna walka zespołu pozwoliła na zmniejszenie przewagi ZSTiL z Czechowic-Dziedzic do 4 punktów.
Do zwycięstwa zabrakło jednak czasu.
Na szczególny szacunek zasługuje postawa koszykarzy. Od szczebla rejonowego borykali się z plagą kontuzji (aż 4 podstawowych zawodników było niezdolnych do gry), a mimo tego dobrze zaprezentowali się na tle bardziej doświadczonych przeciwników. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na miejscu 12-16 w województwie śląskim.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Damian Dziwoki i Kamil Styrnol.
Skład reprezentacji I LO: Damian Dziwoki, Marcin Bakaj, Damian Półtorak, Robert Grabiec, Krzysztof Paluch, Kamil Styrnol, Andrzej Strózik, Aleksander Bolik, Jakub Handall, Mateusz Pikuła, Adrian Piegza i Jakub Świtała.

Opiekun: Piotr Michalak.

P. M.


Zwłoki na śmieci czy na cmentarz? 25 marca 2010

Zwłoki na śmieci czy na cmentarz? Tak szokujący temat został poruszony na wykładzie ks. Piotra Morcinca profesora Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowanym 25 marca w Auli I LO w Raciborzu.
- Ten ceniony w Polsce i zagranicą bioetyk znalazł czas także i dla nas - na przywitanie i przedstawienie gościa, powiedział organizator spotkania Krystian Łyczek, nauczyciel WOS-u i historii w LO1- jest to szczególne wyróżnienie, zwłaszcza dlatego, że ksiądz profesor niedawno siedział po waszej stronie. Więcej

M.W.


Festiwal Piosenki Europejskiej 23 marca 2010

W dniach 11 i 12 marca odbyły się przesłuchania konkursowe na ósmą edycję Festiwalu Piosenki Europejskiej w Domu Kultury w Chwałowicach. Festiwal skierowany jest do młodzieży w wieku 16-25 lat, która wykonuje utwory w wybranych językach Unii Europejskiej. Organizatorzy: Dom Kultury Chwałowice, Stowarzyszenie Alliance Francaise w Rybniku i Centrum Usług Językowych Albion.
Jedną z laureatów (z 63 uczestników wybrano 12 laureatów) została Justyna Okrent, uczennica klasy IIH.
Koncert Finałowy odbył się w piątek, 19 marca o godz. 11.00 w Domu Kultury w Chwałowicach.

Gratulacje!
M.W.


Już 20 lat trwa nasza znajomość z francuskim liceum w La Souterraine 22 marca 2010

W tym tygodniu przyjeżdża do nas z rewizytą grupa młodzieży francuskiej.
My byliśmy u nich dokładnie rok temu.
W programie wizyty przewidzieliśmy weekend spędzony z polskimi rodzinami oraz wycieczkę do Krakowa i kopalni soli w Wieliczce. Nasi francuscy goście odwiedzą też Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczyste spotkanie w murach naszego liceum odbędzie się w środę 31 marca. Dla naszych gości przygotowaliśmy stronkę w języku francuskim, zawierającą najważniejsze informacje dotyczące ich pobytu w Polsce.

J.K.


Laureat VIII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej 22 marca 2010

Uczeń naszej szkoły, Michał Woś, zajął 5. miejsce w prestiżowej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej, tym samym zyskując tytuł laureata. Zawody cenatralne odbyły się 20-21 marca w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Brało w nich udział 98 uczniów wyłonionych w 2 poprzednich etapach konkursu spośród 10 tysięcy osób.
Do zawodów przygotował Michała mgr Krystian Łyczek.

Gratulujemy!
M.W.


Finalista 51. OWoPiŚW 22 marca 2010

13 i 14 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbywały się zawody centralne Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Michał Kamiński został finalistą
51. OWoPiŚW, zyskując zwolnienie z matury z wos-u oraz indeks na wybrany kierunek wielu uniwersytetów.
Ucznia do zawodów przygotował mgr Krystian Łyczek.

Gratulujemy!
M.W.


Kabaret „Ale chała” 11 marca 2010

We wrześniu 2009 r. 11 uczniów z klasy II H założyło kabaret o nazwie „Ale chała”.
W każdy piątek młodzi satyrycy spotykają się ze swoja opiekunką – panią Grażyną Strózik na zajęciach i próbują wyreżyserować jakiś skecz lub po prostu wyostrzyć dowcip. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle im to wychodzi. Liderem grupy jest niewątpliwie Kamil Jasek, który wymyśla teksty. Poza nim prężnie działają: Aleksander Bolik, Sandra Gwóźdź, Debora Kosel, Przemek Kozicki, Grzegorz Kruczek, Karol Kuczyński, Justyna Okrent, Emilia Szczudło. Jakub Świtała, Magdalena Wieder i Anika Kasza (gościnnie). Fotograficznie przedsięwzięcia kolegów utrwala Adrian Domański. Grupa bardzo się zżyła, nic więc dziwnego, że każde nowe przedstawienie jest coraz lepsze. Uczniowie zorganizowali już Dzień Nauczyciela i walentynki.
Ten ostatni występ, pt. „AA, czyli Anonimowi Amorzy” odbył się 12. 02. 2010 r. Tuż przed feriami. Skecz rozśmieszył do łez zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Rzecz polegała na tym, by Walenty Amor – sztukmistrz podrywu – uczynił z pięciu „typowych” chłopaków „kipiące seksem i testosteronem maszyny do wyrywania lasek”. No cóż, nie wszystkim się udało, ale nasi bohaterowie na pewno są już rozpoznawalni w szkole… Aby zobaczyć fotorelację z występu kliknij TUTAJ

G. S.


Sukcesy Justyny Okrent 11 marca 2010

Wczoraj pisaliśmy o osiągnięciach Justyny w konkursie recytatorskim poezji miłosnej, trzeba jednak zauważyć, że Justyna przeszła z maksymalną ilością punktów do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii „poezja śpiewana” Justynie akompaniował uczeń III MF – Krzysztof Humeniuk. W jury obok Pani Teresy Okaj (polonistki z Ekonomika) i Janiny Wystub (dyrektor RCK) zasiadła wybitna aktorka Emilia Krakowska.

Brawo Justyna! Trzymamy kciuki, oby tak dalej!
G.S.


Konkurs Recytatorski 10 marca 2010

Dnia 9 marca 2010 r. czworo uczniów z I LO (Aleksandra Gierszewska z klasy I B, Anna Herbut z II B oraz Justyna Okrent i Kamil Jasek z II H) wzięło udział w III Regionalnym Konkursie Recytatorskim pt. „Miłość niejedno ma imię – Poezja Miłosna XX – XXI wieku”, zorganizowanym przez ZSE-U w Rybniku.
I miejsce zajęła Justyna Okrent, a na II miejscu uplasowała się Anna Herbut.

Serdeczne gratulacje!
G. S.


Wielki sukces uczniów naszej szkoły! 08 marca 2010

Wielki sukces uczniów naszej szkoły!

6 marca w Katowicach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyły się zawody okręgowe XVII Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka. Naszą szkołę reprezentowali:
 • Katarzyna Łyczko III H1
 • Michał Kamiński III H1
 • Michał Woś III H1
Spośród czterech miejsc przypadających okręgowi śląskiemu, aż dwa przypadły uczniom I LO.
Do eliminacji centralnych, które odbędą się 24-25 kwietnia w Toruniu, zakwalifikowali się Michał Woś zajmując 1 miejsce w województwie śląskim oraz Katarzyna Łyczko z drugim wynikiem.
Uczniów do zawodów przygotowywał mgr Krystian Łyczek.

Gratulujemy


Konkurs Recytatorski 28 lutego 2010

Sukcesy naszych uczniów
w XIX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza i Józefa von Eichendorffa zorganizowanym przez TMZR i II LO w Raciborzu


Konkurs odbył się dnia 12 lutego 2010 r.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I LO reprezentowało troje uczniów i wszyscy zostali wyróżnieni:
II miejsce zajęła Ewelina Zdanowicz z klasy I MF1,
III miejsce przyznano Marcie Kleszyk także z I MF1,
zaś wyróżnienie otrzymał Aleksander Bolik z II H.
W kategorii szkól gimnazjalnych nasze Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi reprezentowały uczennice z klasy III g1 Aleksandra Jaszewska i Adrianna Górka.
Ada Górka zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy!
G. S.

Więcej o konkursie można przeczytać w Nowinach Raciborskich z dnia 23 lutego br.

Jesteśmy Mistrzami Powiatu! 17 lutego 2010

W środę, 10 lutego br., w ZSO nr 2 rozegrano finały Mistrzostw Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w koszykówce chłopców. Pośród czterech najlepszych zespołów znalazła się reprezentacja I LO.
W drodze do finału nasi koszykarze pokonali Zespół Szkół Zawodowych. 71: 22.

W finale, po dobrym meczu, nasza reprezentacja zwyciężyła drużynę
II LO 75:32
. Za najlepszego zawodnika meczu finałowego uznano Damiana Półtoraka (na zdjęciu – nr 4).
W marcu koszykarze I LO będą reprezentować Racibórz na zawodach rejonowych w Czerwionce.

Tytuł Mistrza Powiatu wywalczyli:

Damian Dziwoki, Marcin Bakaj, Damian Półtorak, Robert Grabiec, Krzysztof Paluch, Kamil Styrnol, Andrzej Strózik, Aleksander Bolik, Jakub Handall, Mateusz Pikuła i Jakub Świtała.
Opiekun: Piotr Michalak.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

P. M.
Zdjęcia - WiZ (nowiny.pl)


33. Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego 11 lutego 2010

Następujące osoby zakwalifikowały się do II etapu
33. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego:
 • Anna Malcharczyk - IE
 • Nikola Blania - IIE
 • Andrea Hanczuch- IIE
 • Nikol Kaszuba - IE
 • Sandra Haase- IBC
 • Żaklina Pieczarek- IIE
 • Bernadetta Herzog- IIE
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na II etapie!!!

T.K.


DBI 2010 05 lutego 2010

Dzień


9 lutego 2010 roku, już po raz szósty, na całym świecie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu.

Poniżej umieszczamy, opracowaną w naszej szkole, broszurę informacyjną dot. zjawiska cyberprzemocy.
Plik do pobrania w pdf - kliknij obraz

Więcej


Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej 05 lutego 2010

30 stycznia w Katowicach odbyły się zawody okręgowe
XIII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński. Naszą szkołę reprezentowali:
 • Michał Kamiński III H1
 • Michał Woś III H1
Do eliminacji centralnych, które odbędą się 20-21 marca w Warszawie został zakwalifikowany Michał Kamiński. Uczniów do zawodów przygotowywał mgr Krystian Łyczek.

M.W.
Gratulujemy


Młodzi siatkarze 04 lutego 2010

26 styczniazakończyły się rozgrywki Ligi Szkolnej Gimnazjów w siatkówce chłopców. Pierwszy raz w rozgrywkach wzięli udział uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego.

W eliminacjach, nasi młodzi siatkarz rozegrali mecze w systemie „każdy z każdym”. Ich bardzo dobra postawa (tylko 1 przegrany mecz) zaowocowała awansem do turnieju finałowego, w którym zmierzyły się trzy najlepsze zespoły.
Po emocjonującej walce reprezentacja naszego gimnazjum zajęła
III miejsce
.

Sukces cieszy tym bardziej, iż skompletowanie tak dobrej drużyny w tak skromnym liczebnie gimnazjum graniczy z cudem.

Gimnazjum Dwujęzyczne reprezentowali: Jakub Jendrysek, Mikołaj Książek, Piotr Gacka, Wiktor Karkocha, Robert Mizioch, Przemysław Zając, Mikołaj Wycik, Artur Brzoska, Damian Małys, Grzegorz Kozieł i Marcin Zychma.
Opiekun: mgr Joanna Sokołowska.

Gratulujemy!
PM


III Gala Raciborskiego Sportu 30 stycznia 2010

15 stycznia br. w DK „Strzecha” odbyła się III Gala Raciborskiego Sportu. Podczas gali nagrody starosty
i prezydenta odebrali najlepsi sportowcy, trenerzy i działacze powiatu raciborskiego.

W gronie wyróżnionych sportowców są uczniowie ZSO nr 1.

W kategorii Championy Starosty dla klubów znalazły się:
 • siatkarki klubu UKS KrzanowiceKarmen Walden
  i Agnieszka Sosna
  (uczennice klasy drugiej Gimnazjum Dwujęzycznego),
 • Sara Jezierzańskaa – zawodniczka LKS „Dąb” Brzeźnica, Mistrzyni Polski Kadetek w zapasach, uczennica klasy I bc.
Jedno z trzech wyróżnień indywidualnych otrzymał
Jakub Grochowski
– Złoty Medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w strzelectwie, uczeń klasy II bc.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

PM


Olimpiada Wiedzy o PiŚW 26 stycznia 2010

Dnia 23.01 w Katowicach odbyły się zawody okręgowe LI Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym Naszą szkołę reprezentowali:
 • Katarzyna Łyczko III H1
 • Michał Kamiński III H1
 • Michał Woś III H1
Cała trójka przeszła do finału etapu okręgowego, tym samym nasza szkoła jako jedyna w województwie Śląskim była tam reprezentowana przez wszystkich swoich przedstawicieli.
Do eliminacji centralnych, które odbędą się 13-14 marca w Warszawie został zakwalifikowany Michał Kamiński.
Uczniów do zawodów przygotowywał mgr Krystian Łyczek

M. W.


Olimpiada Wiedzy o UE 18 stycznia 2010

Dnia 16 stycznia w Katowicach odbyły się zawody okręgowe
VIII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

Naszą szkołe reprezentowali:
 • Katarzyna Krupa III H1
 • Michał Kamiński III H1
 • Michał Woś III H1
Do eliminacji centralnych został zakwalifikowany Michał Woś zajmując 1. miejsce w województwie Śląskim.
Uczniów do zawodów przygotowywał mgr Krystian Łyczek

M. W.


Wyniki Olimpiad 18 stycznia 2010

11 stycznia 2010 odbył się szkolny etap XXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
 1. Sarah Goldman klasa 3B
 2. Małgorzata Długosz klasa 3B
 3. Martyna Harnasz klasa 1B1
XXXIX Olimpiada Biologiczna Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:
 1. Karolina Ciuberek klasa 3B
 2. Katarzyna Czajkowaska klasa 3B
 3. Agnieszka Poniatowska klasa 3B

A. S.


Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2010 14 stycznia 2010

W opublikowanym w styczniu przez Rzeczpospolitą Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych nasze liceum znalazło się na 18 miejscu w woj śląskim oraz na 134 pozycji w kraju.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych, organizowany w tym roku już po raz dwunasty, bazuje na wynikach szkół w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i zawodowych akredytowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które dofinansowuje również ich organizację.

I LO zagrało w WOŚP Jurka Owsiaka! 14 stycznia 2010


18. raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasi uczniowie przyłączyli się do tegorocznej akcji zbierania datków na sprzęt medyczny ratujący dzieci chore na raka.

Od godziny 8.00 do 20.00 w śnieżną niedzielę z puszkami WOŚP chodzili między innymi:
 • z klas I. – Kasia Czogała, Ewa Pasternak, Kasia Woźniak, Sylwia Łysakowska, Sandra Idzi, Zuzia Perek, Magda Skawińska, Magda Misiewicz, Kasia Świerczek;
 • z klas II. - Andżelika Paszczyńska, Magda Nowak, Artur Kosorz;
 • z klas. III. – Ola Paradowska, Ania Syma, Natalia Jankowska
  i inni.

Wolontariuszom szczerze dziękujemy!
autor: N. J.


Właśnie wrócili z Pilska 12 stycznia 2010Właśnie wrócili z Piska, gdzie szusowali w dniach 6 – 8 stycznia 2010.
Sezon narciarski w I LO uważa się za otwarty!!

Więcej


Dzień Patrona 12 stycznia 2010

Uczciliśmy akademią urodziny patrona I LO Jana Kasprowicza.
14 grudnia 2009 roku w auli wystąpili dwukrotnie recytatorzy, tancerki, aktorzy i rockmani, którzy zagrali do Kasprowiczowskich strof!

Zobacz i posłuchaj. Tutaj!


OGRODY ZIELONEJ NADZIEI 05 stycznia 2010

W maju 2009 roku odbyła się cykliczna impreza: Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Zeszłoroczna edycja pod hasłem: OGRODY ZIELONEJ NADZIEI. Nasza uczennica Agata Paszek (klasa II biologiczno-chemiczna) zajęła drugie miejsce.

Jej wyróżnione wiersze zostały w grudniu 2009r. opublikowane w folderze wydanym przez władze miasta i Młodzieżowy Dom Kultury.

Więcej.....


Mamy nowe boisko! 04 grudnia 2009

Po wielu latach oczekiwań, w czwartek 26 listopada 2009 roku, oddano do użytku nowe boisko sportowe przy naszej szkole. Starania o jego remont sięgają początku lat 90-tych. W działania na rzecz jego remontu zaangażowanych było wiele osób, a tym czasem, kolejnym rocznikom uczniów I LO marzyło się boisko z prawdziwego zdarzenia. To znaczy takie, które daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko grającym, ale również użytkownikom ulicy Kasprowicza.

Więcej.....


Szkolna Liga Lekkoatletyczna 24 listopada 2009

Rok szkolny 2009/2010 na arenie sportowej rozpoczął się od rozgrywek Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej. Zawody rozegrano 29 września na stadionie ZSOMS w Raciborzu. Podczas zawodów dziewczęta rywalizowały w następujących konkurencjach: bieg na 100 m, bieg na 400 metrów, bieg na 800 m, sztafeta 4 x 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą.

Dziewczyny spisały się bardzo dobrze i w ogólnej klasyfikacji zajęły III miejsce więcej.....

Matematyczno-Chemiczny Czar Par 14 listopada 2009

23 października 2009 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy odbyła się I edycja konkursu Powiatowy Matematyczno-Chemiczny Czar Par dla klas II gimnazjum. W konkursie wzięło udział 7 szkół z powiatu raciborskiego. Każdą szkołę reprezentowały dwie drużyny dwuosobowe.

Laureatami I edycji konkursu Powiatowy Matematyczno-Chemiczny Czar Par zostali:
I miejsce: Marta Jończyk i Michał Makarski - Gimnazjum Dwujęzyczne w Raciborzu
II miejsce: Justyna Ciszek i Marek Kopciuch - Gimnazjum nr 2 w Raciborzu
III miejsce: Dawid Szczygielski i Tomasz Waldyra - Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy

Sukces Magdy 12 listopada 2009


Magdalena Blochel, uczennica kl. III H1 3 października na XX Mistrzostwach Polski Juniorów w Karate Kyokushin w Świnoujściu zajęła III miejsce.

Rozmowa z uczennicą


Sukces Mateusza 29 września 2009

Mateusz Jończyk absolwent I Liceum Ogólnokształcącego wrócił z Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej w Meksyku ze srebrnym medalem. Tegoroczna Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbyła sięw dniach od 11 do 20 lipca w Meridzie, na półwyspie Jukatan. Mateusz oprócz medalu przywiózł Przywiózł też ze sobą moc wrażeń ....

Komunikat 11 września 2009

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 07.09.2009r. odeszła od Nas koleżanka i wieloletni nauczyciel ZSO Nr 1 w Raciborzu, Pani Jadwiga Mokra.
Łącząc się w smutku z Rodziną i znajomymi przekazujemy, w imieniu Dyrekcji, Rady pedagogicznej i wszystkich pracowników oraz młodzieży kształcącej się w naszej placówce, szczere wyrazy współczucia.
Gimnazjum z Oddziałami DwujęzycznymiInternetowa Szkoła Olimpijska

http://www.ukie.gov.pl

Zagłosuj na nas! Szukaj w Eduseeku!

Interklasa - Polski Portal Edukacyjny
DSD

ogółem: 2306102
dzisiaj: 132

statystyki dokładne

47-400 Racibórz, ul. Kasprowicza 11, tel. (32) 4154452, 4154453 fax. (32) 4140324
CMS: Mymen. Strona została wygenerowana w 0.068708 s