20. rocznica wymiany z Francj

Od 7 do 17 kwietnia 2011 roku 30-osobowa grupa naszych kolegw wraz z opiekunami: Magorzat Sokoowsk, Joann Kazimierczak i Leszkiem Radajem, wzia udzia w 20. jubileuszowej wymianie.
Nasze liceum nawizao kontakt z Liceum Raymoda Loewy’ego w La Souterraine w 1989 roku, kiedy upad Mur Berliski. Na list wysany przez nauczycielk jzyka francuskiego w I LO – pani Krystyn Grdalsk - odpowiedziaa nauczycielka z La Souterraine – pani Gisèlle Souvignet. Do pierwszej wizyty uczniw w pooonym w centralnej Francji regionie Limousin doszo w czerwcu 1991 roku. Od tego czasu mino ju dwadziecia lat i co roku kolejne grupy uczniw ze redniowiecznej La Souterraine i naszego liceum pokonuj przeszo 1700 km, aby spdzi tydzie w kraju swoich korespondentw.

Sama podr trwaa dwa dni i grupa zatrzymaa si na nocleg w gocinnym miecie Filderstadt, ktrego gospodarze zorganizowali uczniom wejcie do miejskiego parku wodnego. W czasie pobytu w urokliwej francuskiej miejscowoci mielimy moliwo poznania kultury Francji i jej obyczajw. Sobot i niedziel kady ucze aktywnie spdzi czas ze swoim korespondentem i jego rodzin. Od poniedziaku do pitku zwiedzalimy La Souterraine, mielimy zajcia z dreszczykiem emocji i adrenaliny przy cianie wspinaczkowej w liceum, odwiedzilimy muzeum regionalne w Bnvent-lAbbaye, stolic regionu – Limoges, jego redniowieczn starwk i muzeum, muzeum tapiserii w Aubusson oraz Pary, gdzie wszyscy weszli na Wie Eiffla, odbyli rejs po Sekwanie, jechali metrem i spacerowali ulicami romantycznej stolicy. W ostatnim dniu pobytu odbyo si uroczyste poegnanie, w czasie ktrego zaprezentowalimy krtkie przedstawienie w jzyku francuskim, a pani Sokoowska (uczestniczya w pierwszej wymianie jako uczennica naszego liceum!) wraz z pani Souvignet zdmuchny wieczki na urodzinowym torcie. Podczas wymiany odkrywalimy smaki kuchni francuskiej, mielimy moliwo rozwijania umiejtnoci jzykowych (nie tylko francuskich) oraz nawizania nowych przyjani. Wszystkim towarzyszy znakomity humor oraz soneczna pogoda; jedynie przy poegnaniu pojawiy si zy… Na wiosn przyszego roku grupa Francuzw zawita do Raciborza.

J. K