Zwoki na mieci czy na cmentarz?

Zwoki na mieci czy na cmentarz? Tak szokujcy temat zosta poruszony na wykadzie ks. Piotra Morcinca profesora Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowanym 25 marca w Auli I LO w Raciborzu.
-Ten ceniony w Polsce i zagranic bioetyk znalaz czas take i dla nas - na przywitanie i przedstawienie gocia, powiedzia organizator spotkania Krystian yczek, nauczyciel WOS-u i historii w LO1- jest to szczeglne wyrnienie, zwaszcza dlatego, e ksidz profesor niedawno siedzia po waszej stronie. W podobnym tonie, ju w pierwszych sowach wypowiedzia si ks. Morciniec - trzydzieci jeden lat temu, majc niez zabaw na komersie, aula wydawaa mi si wiksza - powiedzia, dodajc, e pewnie z wiekiem wiat staje si coraz bardziej nam znany, a co za tym idzie, to co kiedy byo wielkie, teraz staje si coraz mniejsze.
Dobrze si dzieje, e w dniu kiedy Koci obchodzi Dzie ycia, my bdziemy mwili o nieboszczykach, o ktrych, z racji dugoletnich bada mog ju mwi "moi sztywniacy" - w tak nie codzienny sposb rozpocz swj wykad, ktry zatytuowa: "Temat dla ywych: biodegeneracja, recykling czy wieczny odpoczynek? Czyli jak traktowa ludzkie zwoki." Uczniowie mieli okazj dowiedzie si o zwyczajach panujcych w innych krajach, psychologii pogrzebu i aoby czy stanowisku kocioa wobec kremacji. – Za pochwkiem tradycyjnym stoi 20 wiekw tradycji, nauczanie Biblii i chrzecijaska wizja zmartwychwstania. Poza tym zgoda na kremacj otwiera drog do dziwactw, ktre nie maj nic wsplnego z godnym traktowaniem zwok, na przykad do robienia z prochw ceramiki czy malowania nimi obrazw. Skrajnoci jest palenie zwokami w ciepowni (w Szwecji) - przedstawi sytuacj ks. Morciniec. Odrzuca take argumenty dotyczce braku miejsca na cmentarzach. Jeli chodzi tylko o miejsce, to prosz zacz od rozebrania Powzek! Przyszo potrzebuje pamici i za to paci si pewn cen. W tym kontekcie obserwacja dotyczca Niemiec: z oszczdnoci miejsca i kosztw propaguje si kremacj i kolumbaria, natomiast nikt nie prbuje zamyka cmentarzy dla zwierzt - mwi. Na pytania modziey odpowiada rzeczowo i dowcipnie, dziki czemu zyska sobie jej przychylno, czego wiadectwem mog by dugie brawa po wykadzie, co nieczsto si zdarza wspczesnym modym ludziom, zwaszcza jeli ktokolwiek mwi duej ni lekcyjne 45 minut - dopowiada Krystian yczek.
-Dla mnie najbardziej szokujce byy informacje o paleniu zwokami w ciepowniach Sztokholmu - mwi Dawid Winiewski, ucze klasy trzeciej humanistycznej. Dla mnie jeszcze gorsza bya informacja o zamienianiu prochw ludzkich w kaw i grzebaniu w ekologicznych pogrzebach - dodaje Natalia Tokarczyk, tegoroczna maturzystka. Dobrze si stao, e nam, modym osobom, nie mylcym na co dzie o mierci, czy o ludzkich zwokach, kto powiedzia par rozsdnych, prawdziwych zda, otwierajcych na szersz perspektyw tej problematyki - powiedzia, zapytany o wraenia po wykadzie Micha. Spotkanie zakoczy dyrektor szkoy - Wojciech Janiczko - dzikujc za powicony czas i wyraajc nadziej, e wykad przyczyni si do normalnych zachowa modych, wobec tak trudnego tematu jakim jest mier czowieka i traktowanie jego ciaa.

M. Wo