Tegoroczna Midzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbya si w Meridzie, na Pwyspie Jukatan w dniach 11 VII – 20 VII 2009r. Wzio w niej udzia okoo 400 osb z 88 krajw z caego wiata. Miaem w tym roku zaszczyt by jej uczestnikiem, jednym z piciu reprezentantw Polski.
Zawody skaday si z dwch czci: teoretycznej i dowiadczalnej. Na rozwizanie kadej z nich uczestnicy mieli po 5 godzin. Pierwsza skadaa si z trzech zada teoretycznych, druga – z dwch zada dowiadczalnych (naleao zrobi dowiadczenie i opracowa wyniki). W tym roku naszym zadaniem by pomiar dugoci fali wiata laserowego z wykorzystaniem zjawiska dyfrakcji oraz zbadanie parametrw wpywu polaryzacji wiata na jego przepuszczanie przez krysztay dwjomne.
Dziki osigniciu bardzo dobrego wyniku, zdobyem srebrny medal.            Pojechalimy do Chichen Itza, prekolumbijskiego miasta, zaoonego przez staroytny lud na pwyspie Jukatan okoo 450 roku. Zostao ono wpisane na list wiatowego dziedzictwa UNESCO oraz siedmiu nowych cudw wiata. Podziwialimy rwnie ruiny miasta Uxmal, zwiedzalimy piramidy, dawniej miejsca kultu staroytnej cywilizacji. Najwiksze wraenie wywar na mnie jednak Dzibilchaltun wraz ze synn Piramid Siedmiu Lalek. Moglimy zobaczy rwnie pokazy sztuki jedzieckiej, ktra jest elementem tradycji Pwyspu. Kpalimy si w Zatoce Meksykaskiej, a na plaach zbieralimy niezwyke muszle i gbki.
Oprcz wycieczek, uczestniczylimy w wykadach wybitnych fizykw, m.in. prof. Josepha Taylora, ktry opowiada nam o prowadzonych przez siebie badaniach pulsarw i wykorzystaniu ich do sprawdzenia Oglnej Teorii Wzgldnoci Einsteina, za co w 1993r. otrzyma Nagrod Nobla. Organizatorzy tak duego przedsiwzicia spisali si na medal. Mieszkalimy w piciogwiazdkowych hotelach, jedlimy w najlepszych restauracjach. Codziennie wydawane byy magazyny „Galileo”, w ktrych opisywano wydarzenia z kolejnych dni Olimpiady i przedstawiano reprezentacje poszczeglnych krajw. By oczywicie czas na poznawanie nowych znajomych i nawizywanie przyjani.
Polskie Towarzystwo Fizyczne organizowao przed Olimpiad dziesiciodniowy obz przygotowawczy w Warszawie, ja jednak byem na nim tylko przez trzy dni, gdy w tym samym czasie w nagrod za uzyskanie tytuu laureata w Oglnopolskim Konkursie „Fizyka si liczy” pojechaem do Europejskiej Organizacji Bada Jdrowych w CERN pod Genew. Zobaczyem Wielki Zderzacz Hadronw oraz podziwiaem pikno Szwajcarii.

M. Joczyk